Obuwie do lasu, marszu i wędrówek. Na co zwracać uwagę?

By : Categories : Blog Comment: Możliwość komentowania Obuwie do lasu, marszu i wędrówek. Na co zwracać uwagę? została wyłączona

Obuwie do lasu, marszu i wędrówek. Na co zwracać uwagę?

Coraz więcej osób zaczyna cenić bliski kontakt z przyrodą. Czas spędzony na łonie natury pozwala na naładowanie akumulatorów, dotlenienie i wyciszenie się w dzisiejszym zabieganym świecie. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort i radość z wędrówek po lesie, z marszu w terenie czy wędrówek turystycznych warto zaopatrzyć się w dobre obuwie, które spełnia określone wymagania.

Buty do wędrówek w terenie muszą mieć twardą podeszwę

Dobre buty do wędrówek w terenie powinny mieć twardą podeszwę, które zapewnia doskonałą przyczepność i stabilność. Solidna, gruba podeszwa zabezpiecza stopy przed urazami na nierównej nawierzchni, gdzie często spotykane są wystające korzenie, kamienie i inne elementy, które utrudniają marsz. Zbyt miękka i cienka podeszwa słabiej amortyzuje stopy, co może narażać na otarcia i stłuczenia.

Buty powinny mieć wyściełany kołnierz i język oraz być elastyczne

Odpowiednio dobrane buty do marszu powinny posiadać miękkie i elastyczne elementy chroniące stopy przed otarciami naskórka, które prowadzą do powstawania bolesnych pęcherzy. Osobom preferującym wielokilometrowe wędrówki polecane są buty z wyściełanym miękkim materiałem kołnierzem, który zapobiega urazom pięt. Bardzo ważną rolę w ochronie stóp odgrywają miękkie języki, które powodują dobre i wygodne osadzenie nogi w bucie.

Buty do lasu muszą chronić przed warunkami pogodowymi

Wybierając się do lasu na dłuższą wędrówkę, należy przewidzieć, że w ciągu dnia może nastąpić zmiana pogody i słoneczna aura zamieni się w deszcz. Dlatego dobre buty do lasu muszą być wykonane z materiałów, które są wodoodporne i w każdych warunkach zapewnią stopom maksymalny komfort zapobiegając przenikaniu wilgoci do środka. Poza tym buty do lasu powinny umożliwiać stopom oddychanie i przewiewność. Niektóre modele takich butów mogą być wyposażone w membranę Soft – Shell, która zwiększa odporność na zawilgocenie wnętrza.

Buty do marszu powinny być w miarę lekkie

Wielogodzinny marsz jest zawsze forsowny i męczący dla stóp, dlatego buty do marszu powinny być jak najbardziej lekkie, oczywiście na ile pozwala zachowanie ich wszystkich walorów użytkowych. Nowe technologie w produkcji syntetycznych materiałów do wykonania obuwia są opracowywane z dużym naciskiem na maksymalną redukcję wagi, co ma bardzo istotne znaczenie dla komfortu użytkownika i sprawia, że długi marsz wymaga wkładu mniejszego wysiłku.

Buty muszą mieć dobre dopasowanie do stóp

Nawet najlepszej marki buty do wędrówek w terenie czy po lesie źle dopasowane do stóp, nie będą zapewniały odpowiedniej wygody i ochrony przed otarciami oraz urazami, o które w czasie długotrwałego noszenia nietrudno. Buty należy dobrać do swoich nóg zachowując kilka prostych zasad. Nowe buty najlepiej przymierzać po południu, kiedy stopy są lekko opuchnięte po całodziennym chodzeniu. Po ich założeniu dobrze jest przejść po pochyłości, aby wyeliminować przesuwanie się stopy w bucie, ponieważ to może powodować otarcia pięt.

Comments are closed.